Balandžio 20 d.

Ieškomi inovatoriai, pasiruošę sudrebinti gyvybės mokslų industrijos rinką

2021-02-03 16:20 Dalintis:

Praėjusių metų konkurso „Wanted: Life Sciences Innovator“ nugalėtojai jau įsitvirtino Lietuvos startuolių ekosistemoje ir netgi pritraukė finansavimą. Dar 14 konkurso dalyvių, naudodamiesi ekspertų konsultacijomis, sėkmingai toliau vysto savo idėjas. Tęsdama pradėtą industrijos plėtros skatinimą, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) vėl ieško gyvybės mokslų inovatorių ir skelbia naują konkursą.

Teikti ir padedami specialistų vystyti turimas idėjas kviečiami visi, kurie nori „įdarbinti“ savo žinias: studentai, tyrėjai ir startuoliai. Paraiškos priimamos iki kovo 14 d. 

Sėkmingai paraiškų vertinimą praėjusios idėjos pateks į finalinį konkurso renginį „Ultimate Life Sciences Pitch Challenge“, o jų autoriai bus apdovanoti kvietimu į pavasarį vyksiančią startuolio vystymo „Life Sciences Start-up Masterclass“ programą.

Geriausių idėjų autoriai vyks į užsienyje vykstančią konferenciją, partnerių paieškos ar idėjų pristatymo (angl. pitch) renginį, dalyvaus didžiausioje Baltijos šalyse gyvybės mokslų konferencijoje „Life Sciences Baltics 2021“ ir jos metu pristatys savo idėją užsienio investuotojams bei bus apdovanoti konsultacijomis su pačių laimėtojų pasirinktos srities (pvz. teisės, sertifikavimo, marketingo ar kt.) ekspertais. Bendra konsultacijų vertė – 3500 eurų.

„Vis dažniau girdime, kaip inovatyvi startuolių komandos idėja sužavi investuotojus ir užsitikrina finansavimą. Lietuvoje sukurtas atradimas pretendavo į Nobelio premiją. Už indėlį kuriant komponentus vakcinoms užsienyje pastebėti rinkos senbuviai. Stulbinamus rezultatus pademonstravo „Vilnius-Lithuania iGEM“ komanda. Mūsų tikslas – sukviesti inovatorius, kurie toliau drebintų gyvybės mokslų industriją ir šis gerų naujienų srautas iš Lietuvos nenutrūktų“, – tvirtina antrus metus inovatorių konkursą inicijuojančios MITA vadovas Gintas Kimtys.

Paskelbusi kvietimą, pernai agentūra sulaukė net 27 paraiškų: 5 prototipų, 9 koncepcijų ir 13 idėjų. Po paraiškų vertinimo į antrąjį konkurso etapą pateko 17 idėjų, o finalinio renginio scenoje idėjas vertinimo komisijai ir patyrusiems investuotojams pristatė 10 komandų. Konkurso metu įsisteigė 3 įmonės.

„Praėjusių metų konkurso rezultatai įrodė, kad gerų idėjų Lietuvos gyvybės mokslų sektoriuje netrūksta. Kaip ir ryžto bei motyvacijos jas įgyvendinti bei paversti pasaulinio lygio inovacijomis. Džiugina ir tai, kad į kvietimą atsiliepė tiek jauni inovatoriai, doktorantai, tiek jau patyrę mokslininkai ar įmonių atstovai iš įvairių sričių. Tikime, kad sėkmingas šios iniciatyvos startas įkvėps ir kitus bei kviečiame prisijungti prie kelionės, kurios metu kartu auginsime konkurencingus ir investuotojų dėmesio sulauksiančius startuolius, o galbūt – ir vienaragius“, – teigia MITA Gyvybės mokslų industrijos plėtos projekto konsultantas Deividas Petrulevičius.

Pirmą vietą konkurse „Wanted: Life Sciences Innovator“ pernai laimėjo kompanija „Ligence“. Ji kūrė medicinos inžinerijos krypties prototipą giliojo mokymosi neuroniniais tinklais paremtai širdies ultragarsinei analizei. Startuoliui atiteko ne tik piniginis prizas bei pietūs su investuotoju, bet ir komandiruotė į užsienyje vykstančią konferenciją arba kitą partnerių paieškos ar idėjų pristatymo investuotojams renginį. Dėl su COVID-19 susijusių ribojimų pastarasis prizas nugalėtojų prašymu buvo pakeistas į nuotolinę programą prestižinėje Harvardo verslo mokykloje.

„Toks konkursas yra gera proga būti pastebėtam, gauti atgalinio ryšio apie savo vystomą inovaciją ir verslą bei būti įvertintiems“, – teigia „Ligence“ finansų direktorius Dovydas Matuliauskas. Šiuo metu startuolis toliau vysto idėją ir jau yra labai netoli CE ženklinimo savo produktui bei kito investicinio etapo.

Antrąją vietą užėmusi „Sunlight biofoods“ komanda sėkmingai vysto farmacijos ir raudonosios biotechnologijos krypties idėją: sukūrę gausiausiai žmogaus piene randamo kazeino sintetinį atitikmenį siekia žengti žingsnį, keičiant tradicinę pieno industriją.

Startuolio vadovės Deimantės Binkytės teigimu „Wanted: Life Sciences Innovator“ pastūmėjo turimą idėją konvertuoti į verslo koncepciją: „Visų pirma, mokymų metu atlikdami praktines užduotis išgryninome projektą ir jo vystymo etapus. „Pitch“ renginio metu susipažinome su mokslininkais ir potencialiais investuotojais, davusiais įmonę formuoti padedantį grįžtamąjį ryšį. Negana to, pradėjome partnerystę su bioinžinieriais bei vienais geriausių mums aktualios biotechnologinės srities mokslininkų. Konkurso pabaigoje pildėme ir sėkmingai pateikėme „Inostarto“ paraišką finansavimui gauti, kuri buvo įvertinta teigiamai“.

Trečiosios vietos laimėtojas mokslininkas Renaldas Urniežius konkurse dalyvavo su farmacijos ir raudonosios biotechnologijos krypties idėja. Jo vadovaujama UAB „Cumulatis“ žengia žingsnį link išmaniųjų nuotoliniu būdu valdomų bioreaktorių sistemų – kuria bioreaktorių programinio valdymo sistemą su automatiniu indukavimu. Profesorius džiaugiasi dirbdamas su bioreaktorių inžinerija ir diegdamas autonominius sprendimus, kurie lengvina rutininį darbą bei greitina CDMO procedūras. „Smagu dalyvauti gryninant biotechnologinius produktus, prisidėti prie didesnės pridėtinės vertės kūrimo ne tik su pačiais bioreaktoriais, bet ir su analitine aparatūra. „Wanted: Life Sciences Innovator“ konkurse man vertingiausia buvo atsivėrimas aplinkiniams, bendraminčių palaikymas ir būrimasis su kolegomis į bendrą komandą“, – sako startuolio vadovas.

Konkursas organizuojamas pagal MITA iniciatyvą „Gyvybės mokslų industrijos plėtros skatinimas“, kurios tikslas – teikti inovacijų konsultacines ir inovacijų paramos paslaugas gyvybės mokslų industrijos subjektams, vykdyti šios industrijos populiarinimą, skatinti naujų įmonių kūrimą, žinių perdavimą, komercializavimą, technologijų pažangą ir inovacijas bei kurti tarptautinį Lietuvos, kaip gyvybės mokslų industrijos šalies, įvaizdį.

Šaltinis: Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location