Balandžio 20 d.

Idėja verslui – maisto produktų kūrimas senjorams

2021-01-15 11:00 Dalintis:

Remiantis Eurostat duomenimis, 2019 metais daugiau nei penktadalis (20,3 proc.) Europos Sąjungos gyventojų buvo 65 metų ar vyresni. Dėl mažėjančio gimstamumo ir ilgėjančios gyvenimo trukmės, pagyvenusių žmonių dalis visuomenėje tik didės. Norint užtikrinti tinkamą visuomeninio gyvenimo funkcionavimą, reikia skubiai imtis priemonių, kurios padėtų pagerinti pagyvenusių asmenų gyvenimo kokybę. 

Senėjant, žmonių organizmai vis sunkiau pasisavina maistines medžiagas, lėtėja jų apykaita. Taip pat pagyvenę žmonės praranda apetitą ir dėl to susiduria su nepilnaverte mityba. Reaguodamas į tai, tarptautinis konsorciumas, kuriam priklauso ir Lietuvos inovacijų centras, pradeda naują projektą „Novatoriškas maistas senjorams“ (ang. Pioneering Innovative Food for Seniors). Šio projekto tikslas – paskatinti maisto pramonėje veikiančias MVĮ kurti inovatyvius maisto produktus senjorams, parodant šios nišos potencialą. Taip pat juo bus siekiama skatinti bendradarbiavimą tarp mokslo ir verslo –  profesinio mokymo atstovams suteikiant žinių ir kompetencijų apie inovatyvių maisto produktų kūrimą. Projektas finansuojamas Erasmus + programos lėšomis.  

Maisto ir su juo susijusių produktų kūrimas vyresniesiems yra itin potenciali, tačiau kol kas menkai naudojama niša: pradedant nuo inovatyvių sprendimų priėmimo, palengvinančių senjorų gyvenimą, baigiant inovatyvių produktų kūrimu pagyvenusiems žmonėms. 

Pasauliniu mastu galima pastebėti, kad maisto, skirto senjorams, sektoriuje randasi vis daugiau inovacijų. Pavyzdžiui,  Kalifornijoje įsikūrusi įmonė „Perennial“, padedama mokslininkės Saros Bonham, iškėlė klausimą apie sveiko augalinio maisto trūkumą senjorams. Dėl šios priežasties buvo sukurtas augalinis gėrimas, skirtas vyresnių žmonių kaulams stiprinti, skrandžio ir protinei veiklai gerinti. Kita įmonė, pavadinimu CERELAB, sukūrė formulę, leidžiančią praturtinti kvietinės duonos gaminį baltymais. Jų sukurta naujoviška bandelė  jau sulaukė gerų atsiliepimų iš senolių, kurie įprastinį gaminį pakeitė naujuoju.

Inovacijų maisto sektoriuje kūrimo po truputį imasi ir Lietuvos mokslininkai. Prieš porą metų Kauno technologijos universitetas (KTU) pranešė, kad senjorai kartu su KTU mokslininkais ėmėsi kurti maisto produktus, pritaikytus senyvo amžiaus žmonėms. Anot KTU Maisto instituto direktorės ir komisijos vadovės Alvijos Šalaševičienės, vertinusios senjorų komandų pristatytas idėjas, senjorai pasiūlė labai inovatyvius sprendimus, tokius kaip apynių skonio gėrimas „Miegutis“, biologiškai vertingi „Grikiuko pabarstukai“, baltymingas padažas „Raganiaus puota“. 2020 metų vasarą, „Iki“ parduotuvėse pasirodė produktas „Grikola“. Šis naujas maisto gaminys – ekologiška grikių granola su morkomis ir burokėliais, pasižyminti paprasta ir sveika sudėtimi. Tai yra vienas iš daugiau nei dešimt praktinių užsiėmimų metu pasiūlytų maisto produktų. Tikėtina, kad ateityje ir daugiau senolių pasiūlytų produktų  pasieks maisto parduotuvių lentynas.

„Mūsų visuomenė sensta ir panašu, kad ateityje ši tendencija tik stiprės. Dėl šios priežasties, mažos ir vidutinio dydžio įmonės, kuriančios maisto produktus ar jų pakuotes, yra skatinamos pradėti kūrybinį procesą ir prisidėti prie gyvenimo sąlygų senoliams gerinimo“, – sako dr. Ingrida Tinfavičienė, Lietuvos inovacijų centro projektų vadovė.

Šaltinis: Lietuvos inovacijų centras

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location