Balandžio 20 d.

„Ideas to Innovation (i2i) Baltic“ triumfavo jaunieji gyvybės mokslų srities mokslininkai

2021-12-06 13:00 Dalintis:

Šiemet Baltijos šalių inovatoriams skirtoje patirtinėje programoje „Ideas to Innovation (i2i) Baltic“ triumfavo jaunieji gyvybės mokslų srities mokslininkai. Lapkričio 24-26 dienomis vykęs virtualus renginys pagal Kembridžo universiteto ir Masačusetso technologijų instituto (MIT) ekspertų „Ideas to Innovation (i2i)“ programą sulaukė dalyvių iš visų Baltijos šalių. Tris dienas jaunieji inovatoriai tikrino turimą idėją ir ruošėsi jos komercializavimui.

Lietuvoje startavusi 2020-ųjų vasarą, šiemet patirtinė programa „Ideas to Innovation (i2i)“ buvo išplėsta už jos ribų – dalyvauti bei perimti patirtį buvo kviesti ir kaimyninių šalių tyrėjai. Visgi, daugiausia – net 19 – dalyvių sulaukta iš Lietuvos, dar trys buvo iš Estijos ir vienas iš Latvijos.

Atstovaujamų universitetų spektras itin planus: daugiausia dalyvių atstovavo Kauno technologijos universitetą (KTU), Vilniaus Universiteto Gyvybės mokslų centrą (VU GMC), Klaipėdos universiteto (KU) ir Talino technologijų universiteto (TalTech). Dar po vieną atstovą buvo iš Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU), Vytauto Didžiojo universiteto (VDU), Vilniaus dailės kolegijos, Rinkos tendencijų vertinimo centro, Marijampolės taikomųjų mokslų kolegijos, Rygos technikos universiteto (RTU), Lietuvos demokratiškumo ugdymo kolegijos (LDUK) ir Pietryčių Azijos tarpdisciplininio vystymosi instituto (SAIDI). Beveik pusė – net 12 dalyvių šiuo metu studijuoja doktorantūroje, 5 dalyviai magistro, o dar 6 – podoktorantūros (post doc) studijose.

Nors programa skirta visų sričių inovatoriams, beveik trečdalis dalyvių atstovavo būtent gyvybės mokslų sritį. Dar 6 idėjos buvo iš informacinių ir komunikacijos technologijų, 4 – iš įtraukios ir kūrybinės visuomenės, 2 – iš energijos ir tvarios aplinkos, po vieną iš agro inovacijų ir maisto technologijų bei naujų gamybos procesų, medžiagų ir technologijų sričių.

Pranešimus jiems pristatė Kranfildo universiteto mokslininkai, edukatoriai prof. Dr. Shailendra Vyakarnam, Dr. Orsolya Ihasz, Dr. Liisa van Vliet, o inovacijų dirbtuves – patyrusių fasilitatorių komanda, tarp kurių Sabine Suorsa, Liisa van Vliet, Phil Evans, Martynas Kandzeras, prof. Dr. Asta Pundzienė, Eglė Vaičiukynaitė, Neringa Gerulaitienė, Mihamman Faraz Mubarak ir Ieva Anužienė.  Įkvepiančiomis verslo sėkmės istorijomis pasidalino „Ligence“ startuolio atstovas Arnas Karužas, „Dimedic Baltic“ platformą Pabaltijo šalyse vystantis generalinis direktorius Dainius Puodžiūnas ir ne vieną verslą sėkmingai sukūrusi ir valdanti profesionalė Viktorija Trimbel. 

Jaunieji mokslininkai, doktorantai ir magistrantai įgijo pagrindinių verslo vystymo žinių bei idėjų komercializavimui būtinų įgūdžių.  Dalyviai įsivertino savo mokslinės idėjos potencialą, įgijo idėjos komercinimui reikalingų įgūdžių, sustiprino savo motyvaciją, susipažino su praktiniais komandos formavimo bei darbo joje organizavimo principais ir investuotojais.

Be to, renginio metu vienos „i2i Baltic“ grupės dalyviai atrado panašumų tarp vystomų verslo idėjų ir norą kartu vystyti  naują, partneryste pagrįstą idėją. Šis pavyzdys demonstruoja dar vieną „i2i Baltic“ naudą dalyviams  – bendraminčių tinklinimosi galią vienoje startuolių ekosistemoje.

„Ideas to Innovation (i2i) Baltic“ idėjų pristatymo finale tarptautinę komisiją sudarė net 10 verslo ir akademijos atstovų: Daiva Naldal, Dainius Puodžiūnas, Martynas Kandzeras, Viktorija Trimbel, Shailendra Vyakarnam, Liisa van Vliet, Asta Pundzienė, Sabine Suorsa, Eglė Vaičiukynaitė bei Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) projekto „Gyvybės mokslų industrijos plėtros skatinimas“ vadovas Tomas Vitkauskauskas.

Komisijai savo idėjas pristatė net 11 inovatorių, iš kurių 5 atstovavo gyvybės mokslų sritį. Daugiausia komisijos balų surinko dr. Valento Gružausko, KTU EVF fakulteto mokslininko ir jo komandos vystomo startuolio „Market Trend Valuation Center“ pristatymas. Startuolio idėja apima sprendimą, kuris automatiškai rekomenduoja panašius nekilnojamojo turto sandorius, leidžia susipažinti su rinkos tendencijomis realiu laiku, taip pat pateikia rinkos prognozes, intervalus ir prognozių patikimumo įvertinimą tiek analizuojamiems, tiek panašiems nekilnojamojo turto objektams. Idėjos autoriui bus suteikta galimybė savo idėją pristatyti Kranfildo universiteto organizuotame renginyje „Cranfield Investor 2022“ Jungtinėje Karalystėje ir laimėti piniginius prizus.  

Be to, „i2i Baltic“ pitch’o nugalėtojui skirta nuotolinė komandos formavimo sesija, kurią ves Vokietijos Potsdamo universiteto ekspertai. Sesijos tikslas – nustatyti tempą, kuriuo judėdama jo idėją vystanti tarpdisciplininė ir tarpkultūrinė komanda galės dirbti sėkmingiausiai.

Ypatingą dėmesį gyvybės mokslų srities inovatoriams skirianti MITA didžiausią potencialą turinčios gyvybės mokslų srities „i2i Baltic“ idėjos autorius apdovanojo pietumis su vienu iš Lietuvos verslo angelų tinklo „LitBAN“ įkūrėjų ir valdybos nariu Martynu Kandzeru, kuris specializuojasi būtent šios srities investicijose. 

Su investuotoju asmeniškai susitiks Kauno technologijos universiteto podoktorantūros (post doc) studijų tyrėjas dr. Yasin Hamarat ir VU doktorantė Rūta Zinkevičiūtė. Abu jaunieji mokslininkai surinko vienodą komisijos balsų skaičių.

Daugiau nei 6 metus neinvazinių smegenų stebėjimo technologijų srityje dirbantis prof. A. Ragausko mokinys vysto inovatyvios smegenų kraujotakos stebėjimo technologiją. Jo idėja jau išvystyta iki neinvazinio smegenų autoreguliacijos monitoriaus prototipo. Dėl ultragarso technologijos jį galima saugiai pritaikyti pacientų stebėjimui greitosios medicinos pagalbos patalpose. Be to, minėta technologija gali būti pritaikyta ir ankstyvai glaukomos diagnozei. 

Rūta Zinkevičiūtė per savo karjerą jau sudalyvavo aštuoniuose mokslinių tyrimų projektuose VU Biotechnologijos institute arba UAB „Baltymas“. Tyrėja daug dirbo su rekombinantinių baltymų ekspresija, valymu ir gamyba, yra įgijusi gilių žinių apie šiuos produktus ir pramonės tendencijas.
Pandemijos akivaizdoje siekiantiems aptikti ir užkirsti kelią virusinėms infekcijoms Rūta su komanda siūlo diagnostikai ar vakcinų kūrimui skirtus viruso antigenų baltymus ir antikūnus. Skirtingai nuo kitų šiuo metu rinkoje siūlomų baltymų, šie natūralūs rekombinantiniai antigenai nesiskiria nuo natūralių baltymų: juose nėra jokių nepageidaujamų žymenų, endotoksinų. Antigenai itin stabilūs, labai veiksmingi ir neužkrečiami. Iš viso komanda siūlo 15 baltymų ir antigenų iš 10 žmogaus virusų, įskaitant SARS-CoV-2 su pagrindinėmis smaigalio glikoproteino mutacijomis, Alfa, Beta, Delta variantais ir 13 antikūnų.

Dar penki dalyviai, kurie labiausiai išvystė mokymų metu savo idėjos pristatymą, – Lena Chornovo, Kara Guoke, Kaida Kaeva, Anatolii Ivankov ir Ingrida Babusė apdovanoti „Dimedic Baltic“ įsteigtomis sveikatinimo dovanomis – krepšiais. 

Galiausiai, geriausių „Ideas to Innovation (i2i) Baltic“ metu pristatytų idėjų autoriai naudosis specializuotomis atitinkamos srities KTU ir MITA ekspertų konsultacijomis tolimesniam idėjos vystymui. Temų spektras itin platus: nuo verslo modelio pasirinkimo, vertės pasiūlymo sukūrimo, rinkodaros sprendimų iki verslo plėtros, partnerių paieškos ir aktualių finansavimo galimybių.

„2020 m. „i2i“ sėkmingai startavo Lietuvoje, o šiemet KEEN „i2i“ tyrėjų-entreprenerių bendruomenė išsiplėtė į Baltijos šalis. Šiandien KEEN „i2i“ alumnai ir sekėjai vienija daugiau nei 40 narių, kurie toliau vysto mokslo žiniomis grįstas verslo idėjas. Prisidėkite prie „i2i“ bendruomenės ir veiklų vystymo 2022 metais – lauksime jūsų idėjų ir iniciatyvų“, – kviečia KTU EVF profesorė ir KEEN vadovė Asta Pundzienė.

„Ideas to Innovation (i2i) Baltic“ organizavo Kauno technologijos universitetas (KTU), „Knowledge Empowered Entrepreneurship Network“ (KEEN) kartu su projektą „Gyvybės mokslų industrijos plėtros skatinimas“ įgyvendinančia Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA).

Šaltinis: Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location