Kovo 29 d.

Į pagalbą kepenų radiologams – tarptautiniame „EIT Health InnoStars“ konkurse sužibėjęs lietuvių startuolis

2021-08-19 08:35 Dalintis:

Lietuvių įkurtas startuolis UAB „Liverinn technologies“ sužibėjo kasmetinio Europos Komisijos ir Europos inovacijų ir technologijų instituto (EIT) remiamos iniciatyvos „EIT Health“ konkurse „EIT Health InnoStars Awards 2021“. Jis pateko tarp 15 didžiausią potencialą turinčių inovatyvius sveikatos priežiūros sprendimus vystančių Europos startuolių ir gavo galimybę dalyvauti akceleravimo programoje bei buvo apdovanotas 25 000 eurų piniginiu prizu produkto vystymui. Į konkurso finalą keliausianti jauna įmonė specializuojasi dirbtiniu intelektu (DI) paremtos medicininės programinės įrangos kūrime ir siekia palengvinti radiologų darbą bei pagerinti šių paslaugų prieinamumą.

Lietuvių startuolio idėja kilo Vokietijos ligoninėje

Šiuolaikinio radiologijos gydytojo darbo specifika ženkliai pasikeitusi: jei prieš porą dešimtmečių visas jo darbo laikas buvo skiriamas vaizdų analizei, šiandien vis daugiau darbo laiko specialistai praleidžia atlikdami minimaliai invazyvias intervencijas ir tiesiogiai dalyvauja paciento gydyme. 

Prieš metus Vokietijoje esančiose Esseno universitetinėse klinikose dirbantis chirurgas Martynas Tamulevičius kartu su radiologais analizuodamas priešoperacinius kepenų vaizdus pastebėjo, kad dėl monotoniškos, rankiniu būdu atliekamos didelių vaizdų kiekių analizės jiems tenka milžiniškas krūvis. Darbui užtrukus, smarkiai nukenčia paslaugų prieinamumas – per tą patį laiką specialistas padeda kur kas mažiau pacientų nei galėtų.

Taip dirbtinio intelekto (DI) technologijomis besidominčiam kepenų transplantacijos ir pilvo chirurgijos klinikoje dirbančiam Esseno-Duisburgo universiteto doktorantui Martynui kilo mintis sukurti DI paremtą automatizuotą įrankį, kuris ne tik palengvintų medikų darbą ir ženkliai padidintų aptarnaujamų pacientų kiekį, bet svarbiausia – eliminuotų žmogiškųjų klaidų faktorių ir pagerintų kepenų diagnostikos kokybę.

Martynui pasidalinus savo idėja su bendraminčiais – tarpdisciplininių sričių specialistais ir mokslininkais, buvo nuspręsta vystyti startuolį. Pernai įkurtos UAB „Liverinn technologies“ komandoje dirba idėjos autorius – abdominalinės srities chirurgas Martynas Tamulevičius, dirbtinio intelekto programuotojas Rokas Jurevičius bei patyręs vadybos ir reklamos specialistas, turintis patirtį startuoliuose ir didžiausioje elektronineje parduotuvėje Lietuvoje, Edvinas Matuzas. Negana to, projekte dalyvauja ir dešimties savanorių – patyrusių radiologų, chirurgijos specialistų ir medicinos studentų –komanda. 

Ateityje kepenų radiologinį vertinimą perims DI sistemos

Įmonės vadovo Edvino Matuzo teigimu, keičiantis medikų darbo specifikai natūraliai susiformavo poreikis įvairioms skaitmeninėms pagalbos priemonėms, kurios tokius procesus pagreitintų: „Dėl milžiniško duomenų kiekio reikia vis daugiau ekspertų laiko jiems įvertinti. Taip atsirado terpė dirbtinio intelekto technologijai, kurios išskirtinė savybė – gebėjimas mokytis. Išsaugojus dešimtmečius siekiančią ekspertinę patirtį bus galima ją padaryti lengvai prieinama ten, kur specialistų labiausiai trūksta“.

Startuolio vadovas įsitikinęs, kad ateityje visą kepenų radiologinio vertinimo procesą iš dalies arba net visiškai perims DI paremtos vaizdų apdorojimo sistemos. Tam jis įvardina dvi svarias priežastis – greitį ir tikslumą: „Dirbtinis intelektas ženkliai paspartina visą procesą: radiologas, priklausomai nuo keliamos užduoties, kepenų diagnostiką atlieka vidutiniškai per 1-2 valandas. Tuo tarpu „Liverinn“ programa sudėtingiausias kepenų segmentavimo/diagnostikos užduotis išsprendžia vos per keletą sekundžių. Gauti rezultatai jau dabar labai artimi arba visai prilygsta radiologo atliktai diagnostikai. Ateityje tikimės pasiekti tokį technologinį lygį, kai daugelio ekspertų patirtį sukaupęs dirbtinis intelektas, vertindamas kepenų darinius, pasieks netgi geresnius rezultatus nei žmogaus akis“.

Valstybinėse ir privačiose sveikatos įstaigose žada kokybinį šuolį 

Kompanijos vystoma dirbtinio intelekto pagrindu veikianti programa skirta diagnostikai, kepenų ligų atpažinimui ankstyvoje stadijoje bei kepenų ir jų darinių tūrio skaičiavimui. Diagnostikai naudojamos kompiuterinės tomografijos nuotraukos – bene dažniausiai taikoma ir plačiausiai prieinama vaizdinimo priemonė pasaulyje. Toks didelis medicininių duomenų kiekis yra itin svarbi DI dalis. Prieinamumo prie jų problemą, apie kurią kalba visi kūrėjai, spręsti padeda besiplečiantis partnerių ratas. Programą užbaigti planuojama per metus, dar užtruks klinikiniai tyrimai ir sertifikavimas. Taigi, visiškai paruoštas produktas rinkai bus pristatytas 2022 metų pabaigoje. 

Kadangi problema opi, pasauliniu mastu „Liverinn Technologies“ jau turi keletą konkurentų, tačiau konkurencija inovatorių negąsdina, nes pastarieji siūlo tik pusiau automatines diagnostikos programas, be to, jų produktų kainos yra net keletą kartų didesnės.

E. Matuzo teigimu, esminis jų kuriamos programos išskirtinumas – kepenų ir jų darinių matavimų bei diagnostikos greitis. Būtent dėl jo „Liverinn“ programa nulems kokybinį šuolį visose valstybinėse ir privačiose sveikatos įstaigose, kuriose ja naudosis radiologai ir abdominalinės (pilvo) srities chirurgai.

„Liverinn technologies“ tęsia puikų Lietuvos startuolių pasirodymą konkurse 

Kaip kone kiekviename ankstyvos stadijos startuolyje, pirmieji „Liverinn Technologies“ komandos metai pilni iššūkių. Pavyzdžiui, dėl reikalingą patirtį turinčių DI specialistų konkuruoti tenka su JAV ir Europos startuoliais. Dar vienu išbandymu netikėtai tapo ir finansavimo programų trūkumas: „Pataikėme į pareinamajį Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansavimo etapų laikotarpį. 2014-2020 finansavimo laikotarpis pasibaigė, o 2021-2027 metų dar nebuvo prasidėjęs. Laimei, mūsų komandai padeda patyręs Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) konsultantas Deividas Petrulevičius, kuris mus nuolat supažindina su aktualiais renginiais ir alternatyviomis finansavimo galimybėmis. Jis mus ir paskatino dalyvauti „InnoStars“ projekte“, –  džiaugiasi įmonės vadovas.

D. Petrulevičius nuomone, „EIT Health“ bendruomenės organizuojamas „InnoStars Awards“ konkursas yra puiki galimybė jauniems gyvybės mokslų srities startuoliams įvertinti turimą idėją tarpautiniu lygiu ir pretenduoti tiek į finansavimą jos vystymui, tiek ir sulaukti solidžios mentorių pagalbos bei investuotojų susidomėjimo. „Lietuviams šioje programoje sekasi puikiai: 2018 metais nugalėtoju tapo „Oxipit“, o 2020-aisiais – „Ligence“, tad „Liverinn technologies“ pratęsia puikų mūsų šalies startuolių pasirodymą“,– sako jis.

„Dalyvaudami „InnoStars“ jau išmokome verslo vystymo pamokų. Kiekvienai komandai buvo priskirtas patyręs mentorius, kuris padėjo įveikti iššūkius ir konsultavo įvairiais technologijų vystymo klausimais. Be to, projektas suteikia galimybę susipažinti su investuotojais iš visos Europos ir užmegzti naudingus ryšius, kurie gali padėti ateityje“, –pasakoja investuotojų aktyviai ieškantis E. Matuzas. 

Žiemos pradžioje startuolio laukia konkurso finalas, kurio metu jis pretenduoja į papildomą 25 000 eurų apdovanojimą. O artimiausiuose inovatorių komandos planuose –Europos Sąjungos ir Lietuvos organizuojamos finansavimo programos mokslo ir technologijų startuolių vystymui. 

Apie „InnoStars“ projektą

Visoje Europoje „EIT Health“ iniciatyva jungia per 140 sveikatos srityje veikiančių partnerių: didžiąsias bendroves, universitetus, mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros centrus, ligonines ir institutus. „InnoStars“ regionui priskiriamos Lenkija, Vengrija, Italija, Portugalija bei Regioninei inovacijų sistemai (RIS) priklausančios Baltijos šalys, Kroatija, Slovakija, Čekija, Slovėnija, Graikija ir Rumunija. „InnoStars“ orientuota į šio regiono verslumo, inovacijų bei ugdymo skatinimą sveikatos apsaugos, sveikos gyvensenos ir aktyvaus senėjimo srityse bei mažinant skirtumą tarp regionų, kurie laikomi inovacijų lyderiais ir kuriuose vyksta plėtra.

Šiais metais pritraukti investuotojus ir vystomą produktą greičiau paleisti į rinką „EIT Health InnoStars“ programos dėka pretendavo net 172 komandos iš Vidurio, Rytų ir Pietų Europos. Į pusfinalio 15-uką iš Batijos šalių pateko tik „Liverinn Technologies“ ir „Neurosalience“ komanda (Estija), kurianti įrankį ankstyvam demencijos nustatymui iš MRT tyrimo.

Projektas „Gyvybės mokslų industrijos plėtros skatinimas“ – iniciatyva, skatinanti gyvybės mokslų industrijos augimą Lietuvoje ir žinomumą tarptautiniu mastu. Ji apima visa spektrą MITA teikiamų paslaugų nuo konsultacijų dėl inovacijų paramos priemonių iki akceleravimo programų bei pagalbos pritraukiant investicijas.Projekte dalyvaujantys startuoliai nuolat gauna informaciją apie tinkamus tarptautinius kvietimus ir renginius bei kitas galimybes rasti partnerių, klientų ir savo sukurtą inovaciją pristatyti užsienio rinkoms.

Šaltinis: Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location