Birželio 20 d.

Gyventojams papildoma 6 mln. eurų parama efektyvių šilumos gamybos įrenginių įsirengimui

2023-10-23 11:43 Dalintis:

Energetikos ministerija praneša, kad netrukus vėl bus paskelbtas kvietimas gyventojams neefektyvių biomasę naudojančių katilų keitimui Vidurio ir Vakarų Lietuvoje. Tam numatyta skirti papildomai 6 mln. eurų Europos Sąjungos fondų investicijų. Šia ir kitomis inicijuojamomis paramos priemonėmis siekiama, kad gyventojai patys dalyvautų žaliojoje transformacijoje ir energetikos gamyboje, ir taip susimažintų energetines išlaidas.

Š. m. spalio 5 d. paskelbus 4 kvietimus, vienas iš jų – neefektyvių biomasę naudojančių katilų keitimui Vidurio ir Vakarų Lietuvoje sulaukė didžiulio gyventojų susidomėjimo ir jau po 5 dienų buvo laikinai sustabdytas pasiekus maksimalią pirmajame etape numatytą paskirstyti lėšų sumą – beveik 3,54 mln. eurų. Šiame kvietime buvo pateiktos 966 gyventojų paraiškos. 

„Skatindami gyventojus modernizuotis turimas šildymo sistemas, siekiame didinti namų ūkių energetinį savarankiškumą ir sumažinti gyventojų išlaidas šildymui. Taip pat skatiname gyventojus įsitraukti į žaliąją transformaciją, investuojant į efektyvesnius, taupesnius bei mažiau taršius šildymo sprendimus, kurie orientuoti į namų ūkių energetinio savarankiškumo didinimą”, – sako viceministrė Inga Žilienė.  

Vidurio ir Vakarų Lietuvos gyventojai, kurie nori pasikeisti neefektyvius biomasę naudojančius katilus efektyvesniais įrenginiais prieš šaltąjį sezoną, netrukus vėl galės pateikti paraiškas Lietuvos energetikos agentūrai. 

Paskelbus kvietimus fiziniai asmenys, gyvenantys individualiuose namuose, neprijungtuose prie centralizuotos šilumos tiekimo sistemos, gali keisti neefektyvius biomasę arba iškastinį kurą naudojančius katilus į efektyvesnes, atsinaujinančius energijos išteklius naudojančias šilumos gamybos technologijas: naujus 5 klasės biokuro katilus arba šilumos siurblius su akumuliacinėmis talpomis arba be jų. 

Efektyvesnių šilumos gamybos technologijų panaudojimas yra vienas svarbiausių faktorių, padedantis mažinti gyventojų išlaidas už šilumą. Tuo pačiu efektyvių technologijų panaudojimas individualiuose namuose reikšmingai mažina galutinės energijos suvartojimą nacionaliniu mastu bei prisideda prie aplinkosaugos tikslų.

Energetikos ekspertų vertinimu, seną gamtinių dujų katilą pakeitus į šilumos siurblį ir pasirinkus išmanų elektros planą pagal biržos kainas, išlaidas už šilumą per mėnesį šaltuoju metų laiku galima sumažinti daugiau kaip trečdaliu. Panašus išlaidų už šilumą sumažėjimas galimas ir pakeitus seną biokuro katilą nauju efektyvesniu biokuro katilu. Dar reikšmingesnis išlaidų už šilumą sumažėjimas galimas pas tuos gyventojus, kurie jau turi įsidiegę saulės elektrines ir kartu šiuo metu planuoja įsirengti šilumos siurblį.

Energetikos ministerija šiuo metu papildomai vertina individualių namų gyventojų, kurie savo patalpų šildymui naudoja neefektyvius šilumos gamybos įrenginius, tiekiančius šilumą ne į vandens pagrindu veikiančią namų šildymo sistemą pakeitimo alternatyvas (pvz., naudoja koklinius pečius). Siekiama, kad ir tokie gyventojai ateityje galėtų pasinaudoti parama ir naudotų efektyvius įrenginius.

Primename, kad paraiškos teikiamos užpildant elektroninę formą Lietuvos energetikos agentūros tinklapyje (https://lea.submittable.com/submit).

Pasikonsultuoti gyventojams galima kreiptis el. paštu katilukeitimas@ena.lt arba tel. 8 5 230 3312 (darbo dienomis).

Šaltinis: Lietuvos Respublikos energetikos ministerija

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location