Balandžio 18 d.

Gamybos valdymo sistemos taikymas stebėsenai: privalumai ir galima erdvė patobulinimams

2020-06-18 12:45 Dalintis:

Gamybos valdymo sistemos (angl. manufacturing execution systems – MES)  taikymas stebėsenai bei planavimui – vienas iš daugelio mažoms bei vidutinio dydžio gamybos įmonėms (MVĮ) aktualių, kasdienėje veikloje kylančių skaitmeninimo iššūkių. Šios sistemos nustato, matuoja ir stebi kintamuosius bei įvykius, darančius įtaką gamybos sistemų ir procesų našumui bei patikimumui. Realiuoju laiku gamybos kontrolei ir stebėsenai tiekiamas informacijos srautas apima duomenis apie įrangos būklę, gamybos užsakymus, medžiagų srautą, gaminių kokybę bei kitus duomenis, būtinus priimti optimaliausius gamybos planavimo, įrangos priežiūros bei turimų išteklių panaudojimo sprendimus.

Tinkamai veikianti sistema leidžia ne tik realiu laiku matyti gamybos įrangos užimtumą, bet ir identifikuoti gamybos linijos silpnąsias vietas bei tokiu būdu padidinti našumą ir sumažinti gamybos sąnaudas. Be to, sistema palengvina techninės priežiūros personalo darbą, atlikdama išsamią įrangos ir komponentų analizę bei nustatydama realų ir numatomą jų eksploatavimo laiką.

Visgi, sistemos veikloje gausu vietos optimizacijai bei patobulinimams. Vienas iš jų – patrauklesnis ir paprastesnis kompleksinių duomenų vizualinis atvaizdavimas. Lengvai skaitoma forma, realiu laiku vaizduojami duomenys galėtų būti prieinami tiek stacionariame, tiek mobiliajame įrenginyje. Taip pat, dažnai susiduriama su išmaniųjų analitikos priemonių, galinčių padėti valdyti didžiuosius duomenis įvairiose gamybos sistemose, trūkumu. Gamybos mašinos yra koreguojamos atsižvelgiant į specialistų žinias, net jei tai nėra optimaliausias nustatymas užduočiai atlikti. Galimas patobulinimas – leisti produkcijos stebėjimo sistemai pačiai pasiūlyti geriausius parametrus, atsižvelgiant į esamas ar buvusias užduoties bei aplinkos sąlygas. Galiausiai, drauge su augančiais skaitmeninimo tempais ryškėja ir duomenų apsaugos problematika. Kai kuriems gamybinėse patalpose surenkamiems duomenims turėtų būti taikomi tokie patys apsaugos reikalavimai kaip ir intelektinės nuosavybės atveju – pavyzdžiui, produkto dizaino duomenims. Siekiant užkirsti kelią šnipinėjimui bei duomenų nutekėjimui turėtų būti naudojamos įvairios apsaugos sistemos, tokios kaip šifruotas belaidis ryšys, atsarginės kopijos ir kt.

Šis atvejis tik vienas iš daugelio iššūkių, su kuriais susiduria MVĮ skaitmeninės transformacijos procese. Tokiems iššūkiams palengvinti Baltijos jūros regione veikianti iniciatyva INforM kuria virtualią žinių ir praktikų perdavimo platformą. Sistemos pagalba kuriami bei pateikiami įmonių poreikiams pritaikyti išmanūs inžinerijos bei švietimo sprendimai, galintys padidinti įmonių efektyvumą, produktyvumą bei konkurencingumą. Tokio tipo platforma MVĮ suteiks prieigą prie specifinių techninių skaitmeninimo sprendimų, jų analizės, atvejų studijų bei kitos naudingos informacijos.

Lietuvos inovacijų centras priklauso tarptautiniam konsorciumui INforM, siekiančiam kurti tarpsektorinę integruotą inovacijų rėmimo skaitmeninę sistemą mažoms ir vidutinėms mechatronikos ir mašinų gamybos įmonėms, siekiant remti jas skaitmeninio transformavimo procese. Konsorciumas veikia pagal Interreg Baltijos jūros regiono programą, jo veiklos finansuojamos Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.

Šaltinis: Lietuvos inovacijų centras

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location