Balandžio 20 d.

„Fintech“ įmonių iššūkiai – kelio į sėkmę dalis

2020-01-21 11:02 Dalintis:

Lietuva – tarp finansinių technologijų („fintech“) lyderių pasaulyje. Tą rodo Lietuvos banko duomenys: licencijuotų „fintech“ įmonių skaičius 2019 m. pabaigoje išaugo nuo 87 iki 119 . Pagal elektroninių pinigų įstaigų licencijų išdavimą Lietuva Europoje nusileidžia tik Jungtinei Karalystei. „Fintech“ veiklos mastą atspindi ir prieš gerą mėnesį vykusi didžiausia Baltijos šalyse tarptautinė konferencija „Fintech Inn 2019“, kurią organizavo Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) kartu su svarbiausiais „fintech“ ekosistemos partneriais. Į ją suplūdo daugiau kaip 3000 dalyvių iš 68 pasaulio šalių, o svečiai iš užsienio sudarė beveik trečdalį visų dalyvių. Vis dėlto, „fintech“ rinkai išgyvenant pakilimą, diskusijų taikinyje vis dažniau atsiduria ir iššūkiai, su kuriais susiduria šio sektoriaus įmonės. 

Palanki reguliacinė aplinka

„Fintech“ įmonių žvilgsniai pastaraisiais metais į Lietuvą krypsta pirmiausia dėl itin palankios reguliacinės aplinkos ir reguliatoriaus – Lietuvos banko – požiūrio į „fintech“ startuolius. Lietuvos banko lankstumas ir atvirumas neabejotinai paspartina „fintech“ įmonių atėjimą į Lietuvą. Tačiau augant „fintech“ rinkai, ne mažiau svarbu rasti pusiausvyrą tarp greičio bei saugumo.

Vienas didžiausių „fintech“ įmonių iššūkių – skirti daug dėmesio teisinio reguliavimo bei saugumo niuansams: pinigų plovimo prevencijai, klientų pažinimo procesams, teroristų finansavimo prevencijai, vartotojų duomenų apsaugai, susijusiai su antrosios Mokėjimo paslaugų direktyvos (PSD2) įgyvendinimu. Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas tikina, kad priežiūros institucijų dėmesys rizikų valdymui sulig augančiu „fintech“ įmonių skaičiumi bei naujų ekonominių modelių atsiradimu yra padidėjęs – pinigų plovimo, teroristų finansavimo prevencijos ir kitų rizikų valdymui Lietuvos banke buvo įkurtas atskiras skyrius, tam skiriama ir daugiau žmogiškųjų išteklių.

Kaunas – atviras „fintech“ startuoliams

Vilniuje sėkmingai besivystant „fintech“ sektoriui, Kaune daugėja ekosistemai reikalingų paslaugų kūrėjų – pinigų plovimo prevencijos bei asmens identifikacijos srityse veikiantys startuoliai, tokie kaip „ComplyTech“ ar „Idenfy“ ne tik ženkliai prisideda prie vietinės ekosistemos kokybinio šuolio per paskutinius kelis metus, bet taip pat plečia Lietuvos „fintech“ geografiją iš vieno miesto į platesnį kontekstą. VšĮ „Kaunas In“ vykdantysis direktorius Tadas Stankevičius atkreipia dėmesį, kad dauguma startuolių yra ankstyvose stadijose, nėra daug savo startuolius pardavusių (ang. exits) asmenų, todėl piramidė yra gana plokščia. Įvairių iniciatyvų dėka ši problema yra sprendžiama, vis daugiau idėjų sulaukia išorinio finansavimo, o tai leidžia tikėti, jog ateityje turėsime daugiau sėkmės pavyzdžių, kurie motyvuos visą ekosistemą.

Nors jaunos „fintech“ įmonės auginimas iš pirmo žvilgsnio niekuo nesiskiria nuo bet kokio kito startuolio, tačiau neretai pamirštama, kad bendrosios startuolių plėtros koncepcijos negali būti taikomos „fintech“ įmonėms, kadangi finansinė veikla yra unikali, jai taikomi specifiniai rizikos valdymo reikalavimai. Daugelis „fintech“ startuolių taip ir neišauga į ilgalaikį verslą, nes rinkos naujokams sunku greitai užsitarnauti vartotojų pasitikėjimą.

„Problema, su kuria susiduria vystantys „fintech“ startuolius, nėra idėjų trūkumas, tačiau nesugebėjimas jas paversti pelningomis ir vertingomis“, – sako MITA direktorius Kęstutis Šetkus. Štai naujausias portalo „Small Biz Trends“ tyrimo duomenimis, net 60 proc. „fintech“ įmonių nepavyksta savo idėjų paversti vertingais verslo modeliais. „Fintech“ startuoliai kartais pamiršta, kad yra 5 pagrindiniai startuolių aspektai, kurie lydi į sėkmę: klientų, rinkos supratimas, produkto koncepcijos sukūrimas, komandos ir finansų sutelkimas.

Bendradarbiaujant galima pasiekti daugiau

Dauguma „fintech“ ekspertų, apžvelgdami 2020 m. šio sektoriaus raidos tendencijas nurodo, kad „fintech“ įmonių konsolidacija, bendradarbiavimas su kitomis įmonėmis ir bankais bus viena iš pagrindinių šių metų „fintech“ rinkos tendencijų.

Štai MITA, siekdama skatinti Lietuvoje įsikūrusių įmonių bendradarbiavimą bei dalijimąsi patirtimi, šiemet organizuoja švietėjiško pobūdžio renginių ciklą visuomenei apie „fintech“, o rudenį Lietuvos ir užsienio rinkos žaidėjus ketinama pasitikti su jau penktąja konferencija „Fintech Inn 2020“. „FinTech sektoriaus įmonių bendradarbiavimas – vienas iš mūsų prioritetų. Renginiu „Fintech įmonių išmoktos pamokos – kaip klaidos iššaukia pokyčius versle“, kuris sausio 22 d. vyks Kaune, norime skatinti pastebėti spragas plėtojant verslus, viešas diskusijas, kurios padėtų aptarti idėjas ir išgryninti efektyvius sprendimus nesėkmių atveju“,  –  teigia MITA direktorius K. Šetkus. Jis priduria, kad dalijimasis patirtimi suteikia galimybes geriau numatyti besikeičiančią verslo aplinką, pasiūlyti klientams kokybiškesnius sprendimus ir kartu kurti patraukliausią fintech verslo aplinką Europoje. Minėtu renginiu siekiama parodyti, kad klaidos dažnai yra būdas mokytis ir galimybė tobulėti. 

Lietuva finansinių technologijų reitinge 4-a

Praėjusį gruodį Jungtinės Karalystės bendrovės „Findexable“ paskelbtame tarptautiniame finansinių technologijų reitinge Lietuvai šiemet atiteko ketvirta vieta. Reitingas apima 65 valstybes ir net 250 miestų. Palyginus su 2018 m., Lietuva palypėjo net 14 pozicijų aukštyn. „Lietuva išsiskiria savo pajėgumais ir augimo greičiu palyginti su kitomis valstybėmis. Drąsiai galime teigti, kad fintech sektorius tapo šalies vizitine kortele“,  – įsitikinęs K. Šetkus.

Sausio 22 d. Kaune (Kauno Doko erdvėje) vyks renginys „Fintech įmonių išmoktos pamokos – kaip klaidos iššaukia pokyčius versle“ („Learning From Fintech – How Mistakes Provoke a Change“). Šis išskirtinis renginys Kauno startuolių bendruomenei organizuojamas pagal MITA iniciatyvą „FinTech LT“,  jungiančią svarbiausius „fintech“ ekosistemos partnerius. Šios iniciatyvos tikslas – didinti finansinių technologijų inovacijų ir šioje srityje veikiančių įmonių skaičių Lietuvoje, informuoti verslą ir verslui imlią visuomenę apie finansinių technologijų inovacijų diegimo naudą, kurti Lietuvos kaip „fintech“ industrijos centro regione įvaizdį.

Šaltinis: Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra.

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location