Balandžio 20 d.

Finansavimą gavęs inovatorius kuria savaeigį dezinfekcinį robotą

2020-05-27 13:48 Dalintis:

Pirmąją konkurso „Life-saving innovations: stop COVID-19” finansavimo sutartį Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) pasirašė su UAB „Tetriukas“. Mobilaus savaeigio dezinfekcinio roboto kūrimo projektui pagal priemonę „Inostartas“ skirta 52 173,98 eurų suma. Pristatydamas demonstracinę roboto prototipo versiją inovatorius Rolandas Dockevičius tikisi, kad galutinį produktą pavyks sukurti per 4-5 mėnesius. Nors prekyba prasidės tik rudenį, užklausos iš juo susidomėjusio verslo jau prasidėjo.

Roboto idėją R. Dockevičius turėjo seniai, bet mintis jį panaudoti dezinfekcijai kilo reaguojant į COVID-19 situaciją. Anot jo, UV-C spinduliuotės naudojimas paviršių dezinfekcijai – vienas iš ultimatyvių kovos su viruso plitimu būdų. Mobilus savaeigis dezinfekcinis robotas specifiniu šviesos bangos ilgiu naikina mikrobus, virusus ir bakterijas nuo visų paviršių 360 laipsnių kampu.

MITA Visuotinės dotacijos skyriaus vedėjas Mantas Biekša primena, kad pagal priemonę „Inostartas“ finansuojamos mokslinių tyrimų ar eksperimentinės plėtros veiklos, kurių rezultatas turi būti prototipas arba, priklausomai nuo finansuojamos veiklos, – įvertinta galutinio produkto bandomoji partija. Pagrindiniai kriterijai, pagal kuriuos vertinami projektai, yra naujumas (originalumas), kūrybiškumas, neapibrėžtumas, sistemingumas ir perduodamumas.

Robotas modifikuojamas pagal erdvių specifiką

Robotas gali būti naudojamas viešojo transporto dezinfekcijai maršruto pabaigoje, oro uostuose, restoranuose, kavinėse, kur dėl žmonių srautų išauga tikimybė užkratą perduoti per paviršius. UV-C spinduliais galima dezinfekuoti paviršius ligoninių patalpose net tuomet, kai jose yra ypač brangūs įrengimai. Tai svarbu siekiant stabdyti COVID-19 plitimą, padėti apsaugoti gydymo įstaigose dirbančius ir su kitais negalavimais besilankančius asmenis.

Kadangi visi korpusai spausdinami 3D, bus galimybė kiekvieną robotą modifikuoti taip, jog šis maksimaliai atitiktų kliento poreikius, pavyzdžiui, robotas autobusų dezinfekavimui skirsis nuo to, kuriuo bus dezinfekuojamos ligoninių palatos. Kūrėjas mano, kad tokios technologijos dezinfekcinį robotą rinksis atsakingai savo klientų saugumu besirūpinančios įstaigos ir verslai.

Unikalus roboto ir žmogaus tandemas

„Žmogaus bei roboto sąjunga maksimaliai visų patalpos paviršių ir ertmių dezinfekcijai – mūsų konkurencinis pranašumas. Pagrindinių JAV susitelkusių konkurentų sukurti robotai yra stacionarūs ir dirba nustatytą laiką. Laikui pasibaigus operatorius turi užeiti į dezinfekuojamą erdvę, perstumti agregatą, įkišti laidą į kitą rozetę, užstatyti laikmatį ir vėl išeiti. Valdydamas šį robotą operatorius galės iš karto atidaryti spinteles, nukloti patalus, pastumti baldus ar įrangą, kad šviesa pasiektų net atokiausius paviršius“, – roboto ir žmogaus bendradarbiavimą akcentuoja inovatorius.

Žmones, dirbančius su robotu, nuo tiesioginės apšvietos saugos akriliniai akiniai, spec. kaukės bei rankų apsaugos.

Startuolių galvose knibžda ambicingos idėjos

2018 m. Rolando Dockevičiaus įsteigta įmonė pagrindinį dėmesį skiria elektrinio transporto, energijos kaupimo, 3D spausdinimo dideliu masteliu, perdirbtų plastikų projektams. Elektros/automatikos ir mechanikos inžineriją puikiai išmanantis, su programavimo, industrinio dizaino bei kitomis reikalingomis sritimis susipažinęs inovatorius teigia, kad siekiant rinkai pasiūlyti geriausią produktą konsultavimasis su geriausiais savo sričių ekspertais ir bendradarbiavimas su tyrėjais yra neišvengiamas. „Esu dėkingas MITA  konsultantams už kantrų darbą padedant man paraiškos rengimo bei teikimo metu. Be jų būčiau palikęs šią idėją ir tęsęs kitus savo projektus. Paprastesnio tipo robotą vis tiek būčiau spausdinęs, bet jo paskirtis būtų buvusi šiek tiek kitokia“, – pasakoja roboto kūrėjas.

Rolandas Dockevičius įsitikinęs, kad startuolių galvos knibždėte knibžda itin galingomis idėjomis, kurios kiek paūgėjusios ir prisitraukusios galinčių padėti investuotuojų gali tapti galbūt ir antrais-trečiais lietuviškais vienaragiais: „Jei kvietimų ir finansavimų sąlygos atitiks mano lūkesčius, tikrai neužlaikysiu ir kitų idėjų, kurias nekantrauju įgyvendinti“.

Visos konkurso „Life-saving innovations: stop COVID-19” dalyvių paraiškos finansavimui pagal priemonės „Inostartas“ ir „Inočekiai“ bei sutartis pasirašiusių konkurso dalyvių sąrašas skelbiamas bei nuolat pildomas www.esinvesticijos.lt.

Šaltinis: Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra.

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location