Balandžio 19 d.

Europos Sąjungos šalių ministrai aptarė iššūkius ekonomikai dėl COVID-19

2020-03-24 15:00 Dalintis:

Kovo 20 d. Europos Sąjungos (ES) šalių ekonomikos ministrai dalyvavo nuotoliniu būdu surengtoje Konkurencingumo taryboje, kurioje aptarti klausimai, susiję su COVID-19 poveikiu verslui ir ES bendrajai rinkai. Laikinai ekonomikos ir inovacijų ministro pareigas einantis energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas ministrams akcentavo aktyvius ir griežtus Lietuvos žingsnius įvedus karantiną ir pristatė Vyriausybės patvirtintą Ekonomikos skatinimo ir koronaviruso sukeltų pasekmių mažinimo priemonių planą, kuris skirtas pagalbai verslui, ypač smulkiajam ir vidutiniam, darbuotojų užimtumui išlaikyti ir ekonomikai skatinti.

„Šiandien visa ES turi veikti vieningai ir ryžtingai, kaip galbūt niekada iki šiol. Atsakas į kylančius iššūkius turi būti ryžtingas, koordinuotas ir greitas. Privalu užtikrinti, kad tos prekės, kurios yra būtinos, o kartais ir gyvybiškos svarbios, pasieks kiekvieną. Nemažiau svarbu ES vidaus rinkoje užtikrinti reikalingų asmeninių apsaugos priemonių gamybą ir tiekimą. Jau dabar matant akivaizdžias pasekmes ekonomikai, svarbus lankstus Europos Komisijos požiūris į konkurencijos taisyklių taikymą ir operatyvūs visos ES veiksmai užtikrinant būtiną pagalbą mūsų verslui ir visai ekonomikai“, - sakė Ž. Vaičiūnas.

Atsižvelgiant į situaciją smarkiai COVID-19 paveiktame turizmo sektoriuje ministras Taryboje iškėlė klausimą dėl turistų patirtų nuostolių atlyginimo. Lietuva siūlo šiuo ekstremaliu laikotarpiu suteikti daugiau lankstumo taikant ES Kelionių direktyvą. Pagal galiojančią tvarką, kelionių organizatoriai privalo turistams kompensuoti už neįvykusias keliones per 14 dienų, tačiau dabartinėje situacijoje to padaryti nėra įmanoma. Todėl Lietuva siūlo kompensacijų terminą pratęsti iki 90 dienų arba taikyti kitas alternatyvas. Lietuva pasiūlė šias taisykles suvienodinti visoje ES imantis greitų sprendimų – toks siūlymas taip pat išdėstytas šią savaitę išsiųstame Lietuvos laiške EK nariams, atsakingiems už vidaus rinką ir vartotojų teises.

Ministras pažymėjo, kad būtina išvengti bendrosios rinkos susiskaldymo ir užtikrinti laisvą prekių judėjimą visoje ES. Pasak Ž. Vaičiūno, nepaisant ekstremalios situacijos, svarbu išlaikyti nenutrūkstamą tiekimo grandinę, ypač svarbiausiems šiuo laikotarpiu produktams (medicininėms priemonėms, maistui ir pan.). Tam turėtų būti numatyti ir efektyviai organizuoti vadinamieji „žalieji koridoriai“ ir greitesnės patikros procedūros pasienyje. Siekiant išvengti fragmentacijos dėl atskirų ES valstybės narių priimamų nacionalinių priemonių, susijusių su svarbiausių produktų pateikimu į rinkas, Ž. Vaičiūnas ragina Europos Komisiją koordinuoti šį procesą.

Taryboje dauguma ministrų akcentavo asmeninių apsaugos priemonių savalaikio tiekimo problemą daugelyje šalių, būtinybę gaminti jas ES viduje, taip pat neigiamų pasekmių ES valstybių ekonomikai švelninimo priemonių poreikį. EK pristatė pasiūlymus dėl lankstesnio EK požiūrio į valstybės pagalbos taisyklių taikymą šiuo ekstremalios situacijos laikotarpiu.


Šaltinis: Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location