Gegužės 21 d.

Ekspertai kalbėjosi apie lazerių panaudojimą medicinoje

2019-06-18 12:45 Dalintis:

Saulėtekio slėnyje, Fizinių ir technologijos mokslų centro (FTMC) konferencijų salėje, vyko Lazerinių ir inžinerinių technologijų klasterio (LITEK™), FTMC, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA), Lietuvos inovacijų centro (LIC) organizuota konferencija – kontaktų užmezgimo renginys „Photonics for Health“. Pagrindinis šio renginio tikslas- paskatinti Lietuvoje tarpsektorinį bendradarbiavimą fotonikos bei medicinos srityse, sekant pavyzdžiu, patirtimi Vakarų Europos bei kitų išsivysčiusių pasaulio šalių.

Sparčiai augant inovatyvių technologijų poreikiui, lazerio šviesa tampa vis reikšmingesnė kuriant įvairius medicinos prietaisus, nes šiandien medikai diagnozuoti ir gydyti ligas nori greitai bei maksimaliai funkcionalia įranga ar prietaisais.“Photonics for Health“, numatyti ateities bendradarbiavimo perspektyvų gaires, kuriant pažangias technologijas, pakvietė Lietuvos lazerinių technologijų įmonių, medicinos įstaigų bei valstybinių institucijų atstovus: Nacionalinio vėžio instituto, Valstybinio mokslinių tyrimų instituto Inovatyvios medicinos centro, VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų, Biomapas, FTMC, UAB EKSPLA, UAB Femtika, UAB Photosana, UAB Evana Technologies, kurie dalinosi įžvalgomis bei ieškojo sąlyčio taškų  vystant tarpsektorinį bendradarbiavimą.

Lazerinių ir inžinerinių technologijų klasterio (LITEK™) vadovas Julius Paužolis renginio atidarymo metu akcentavo, kad medicinai ir gydymui skirtų fotonikos prietaisų rinka drąstiškai auga kelis metus iš eilės ir toks augimas prognozuojamas ir ateinančius kelerius metus, o inovacijos fotonikos srityje, nemaža dalimi, yra nukreiptos į šias medicinos sritis: ligų ankstyvąją diagnostiką, gydymą, inovatyvių prietaisų ir įrangos kūrimą. Renginio dalyviai buvo pakviesti aktyviai bendrauti, siūlyti idėjas ir ieškoti partnerių bendrų projektų kūrimui.

Kuo svarbūs optiniai tyrimai vėžio gydymui ateityje ir kiek tai susiję su nanotechnologijomis? Šia labai aktualia visuomenei tema renginį pradėjo pranešimu „Biofotonika medicinoje: moksliniai pasiekimai ir galimos taikymo sritys“ Nacionalinio vėžio instituto profesorius, habilituotas daktaras Ričardas Rotomskis, pabrėždamas medikų ir fizikos ekspertų bendradarbiavimo, vystant lazerines technologijas vėžinių susirgimų diagnostikai, terapiniam gydymui ir profilaktikai, svarbą.

Kad ligos turi savo kvapą, jau įrodė FTMC mokslininkai sukūrę kvapų atpažinimo technologiją. „Tai buvo mūsų mokslinės institucijos pirmas santykis su medicina“- teigia dr. Arūnas Šetkus,  FTMC Fizikinių technologijų skyriaus vadovas pristatydamas  biomedicininių sistemų vystymo patirtį FTMC.

Medicinos įstaigų atstovai, renginio metu, mokslininkams suteikė naudingos informacijos, susijusios su iki klinikiniais bei klinikiniais medicinos prietaisų  tyrimais, kurie yra aktualūs lazerinių technologijų įmonėms komercializuojant savo sukurtus produktus. Fotonikos įmonių darbuotojai bei mokslininkai, pristatydami savo kuriamus bei gaminamus inovatyvius prietaisus/įrangą skirtus medicinai, sėkmingai konkuruojančius Lietuvos ir kitų šalių rinkose, tikisi, kad medikų įžvalgos bus atskaitos taškas tolimesniam bendradarbiavimui ateityje atliekant mokslinius tyrimus bei vystant naujus produktus medicinos srityje.

Konferencijos pabaigoje dalyviai aplankė FTMC puslaidininkių skyriaus bei FIMTP įsikūrusių lazerinių technologijų įmonių mokslines laboratorijas.

Renginys  organizuotas Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) koordinuojamo projekto „Inovacijų tinklaveikos skatinimas ir plėtra“ (InoLink) lėšomis. Projektas finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis. Projektas vykdomas kartu su partneriu – Lietuvos  inovacijų centru (LIC), o jo tikslas – skatinti įmonių jungimąsi į klasterius, didinti klasterių brandą, skatinti augimą bei tarptautinį bendradarbiavimą.

Šaltinis: klaster.lt.

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location