Liepos 23 d.

EIMIN: licencijos verslui bus skaitmenizuotos ir išduodamos paprasčiau

2024-06-20 08:00 Dalintis:

Vyriausybė pritarė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos iniciatyvai, kuria gerinama verslo aplinka – numatyti įstatymų pakeitimai, kurie palengvins licencijavimo procesus ir prisidės prie efektyvesnės verslo priežiūros institucijų veiklos.

„Verslui turime padėti veikti, mažindami kliūtis ir ribojimus. Inicijuojami pakeitimai leis pagerinti licencijavimo procesus ir užtikrins teisinį aiškumą. Vienas teisės aktas numatys licencijavimo pagrindus vietoj 4 buvusių. Taip pat inicijuojame pakeitimus, kurie prisidės prie priežiūros institucijų veiklos tobulinimo – skatiname institucijas plačiau taikyti pažangias priežiūros priemones“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė A. Armonaitė.

EIMIN siūlomais įstatymo pakeitimais bus nustatomi bendrieji licencijavimo principai, kurie bus taikomi konkrečių sričių licencijavimą nustatantiems teisės aktams. Taip pat aiškiai apibrėžiamos licencijavimo sąlygos, jų skaičius, galiojimo teritorija ir trukmė. Licencijavimo procesas bus skaitmenizuojamas, o licencijų duomenys kaupiami vienoje Licencijų informacinėje sistemoje (LIS).

Ekonomikos ir inovacijų ministerija šiuo metu įgyvendina licencijavimo proceso modernizavimo ir standartizavimo projektą, kuriuo siekiama sujungti Paslaugų ir gaminių kontaktinio centro, centrinio elektroninių valdžios vartų portalo ir LIS sistemas, kad asmuo vienoje vietoje galėtų ne tik rasti visą reikiamą informaciją apie reikalavimus jo norimai vykdyti veiklai, bet ir užsakyti visas reikiamas licencijas.

Per metus Lietuvoje išduodama apie 50 tūkst. licencijų. Šiuo metu yra daugiau kaip 60 licencijuojamų veiklos sričių ir beveik 700 skirtingų licencijų ir leidimų, kuriuos išduoda per 100 viešojo administravimo institucijų.

Be to, pakeitimais tobulinama ir verslo priežiūros institucijų veikla – standartizuojami priežiūros procesai ir mažinama perteklinė patikrinimų našta.

Institucijos bus įpareigojamos priežiūros veikloje taikyti verslo rizikos vertinimą, kad mažiau rizikingi subjektai būtų rečiau tikrinami nei rizikingiausi verslai. Pakeitimai taip pat numato verslo naujokams už per pirmuosius metus padarytus neesminius pažeidimus taikyti mažesnes sankcijas – pirmieji veiklos metai tampa atsakomybę lengvinančia aplinkybe.

Priežiūros institucijos bus įpareigojamos viešinti priimtus ir įsigaliojusius sprendimus, kuriais skiriamos baudos, stabdomos licencijos ar panaikinamas jų galiojimas už reikšmingus, žalą visuomenės interesams darančius pažeidimus. Taip siekiama ne tik prevenciškai atgrasyti verslo subjektus nuo pažeidimų darymo, bet ir institucijose formuoti vienodą pažeidimų kvalifikavimo ir baudų taikymo praktiką, užtikrinti institucijų priimamų sprendimų viešumą, pagrįstumą, aktyviau įgyvendinti atvirų duomenų politiką ir kartu skatinti visuomenės sąmoningumą, nepakantumą pažeidimams.

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos parengtiems Viešojo administravimo įstatymo, Paslaugų įstatymo ir Civilinio kodekso pakeitimų projektams dar turės pritarti Seimas.

Šaltinis: Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija


Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location