Kovo 28 d.

Dirbtinio intelekto pagrindu kuriama sistema širdies ūminės pažaidos diagnostikai

2020-07-01 13:45 Dalintis:

Idėja sumažinti gydytojo  kardiologo mechaninį darbą ir palengvinti jo kasdienybę širdies ultragarsiniuose tyrimuose pritaikant giliojo mokymosi neuroninius tinklus kilo dviem jauniems gydytojams. Konkurse „Life-saving innovations: stop COVID-19“ dalyvavusi įmonė UAB „Ligence“ su Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) pasirašė finansavimo sutartį pagal ES investicijų priemonę „Inostartas“ ir kurs automatizuotą SARS-CoV-2 infekcijos sukelto širdies pažeidimo diagnostikos sistemą. Pirminį prototipą tikimasi pristatyti iki spalio 15 d.

Kilus pasaulinei pandemijai, kardiologijos gydytojas rezidentas Arnas Karužas ir ne vienerius metus neuroninius tinklus kuriantis gydytojas Karolis Šablauskas mobilizavo savo suburtą multidisciplininę komandą. Dabartinis komandos tikslas – dirbtinio intelekto algoritmus pritaikyti COVID-19 sukelto širdies pažeidimo nustatymui, sutrumpinti tyrimo bei kontakto su galimai infekuotais pacientais laiką.

„Širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijų, susijusių su COVID-19, problema yra itin reikšminga – dalis pacientų mirčių susijusi būtent su jomis. Greitesnė ir tikslesnė diagnozė padeda greičiau pritaikyti pacientui reikalingą gydymą, o trumpesnis tyrimo laikas mažina gydytojo riziką užsikrėsti SARS-CoV-2 virusu“, – pasakoja „Ligence“ operacijų vadovas Justinas Balčiūnas.

Šis įrankis galės būti taikomas COVID-19 sergančių ir klinikinių širdies ir kraujagyslių ligų požymių turinčių pacientų širdies ultragarso vaizdams vertinti. Sprendimas taip pat įgalins skubios medicinos gydytojus, nes automatizuota sistema kompensuoja tyrėjo įgūdžių ir patirties stoką, tad net mažiau patyrę specialistai bus priartinami prie ekspertinio tikslumo.

Anot J. Balčiūno, nors didieji rinkos žaidėjai – „Phillips“ ar „GE Healthcare“ – turi tam tikrų širdies projekcijų automatinius matavimus, šie nėra pritaikyti preliminariai diagnozei ir negali būti naudojami kaip efektyvus įrankis vertinant COVID-19 infekcijos sukeltas širdies pažaidas. „Prognozėms reikalingas  sumanesnis ir labiau specializuotas įrankis, gebantis atpažinti, išmatuoti ir gydytojui pateikti informaciją apie dažniausiai su COVID-19 infekcija susijusias širdies patologijas“, – sako jis.

Kuriamo prototipo technologija remiasi giliojo mokymosi neuroniniais tinklais, kurie atpažįsta širdies ultragarso vaizdus, aptinka anatomines širdies struktūras ir nustato galimus patologinius pokyčius. Projekto sėkmę kuriant vaizdų analizės algoritmus užtikrins kompanijos specialistų sukaupta tarptautinė patirtis ir žinios bendradarbiaujant su užsienio moksliniais centrais kaip „Radboud University Medical Center“ Nyderlanduose bei pasaulinio lygio neuroninių tinklų vystymo kompetencijos įrodytos tokiuose tarptautiniuose konkursuose kaip „Pioneer“, kuriame 2019 m. „Ligence“ komandos nariai užėmė pirmą vietą.      

Nors pirmoji viruso banga atslūgsta, o ar virusas sugrįš rudenį – neaišku, UAB „Ligence“ sukurta automatizuota sistema išliks reikalinga – ją bus galima naudoti kitų priežasčių sukeltai ūminei širdies pažaidos diagnostikai.

„Pagal ES investicijų priemonę „Inostartas“ gauto finansavimo dėka mūsų kompanija gali greičiau išspręsti COVID-19 pacientų širdies pažaidų vertinimo problemas bei šiam projektui skirti daugiau žmogiškųjų išteklių. Finansavimas leis apmokėti su MTEP vystymu susijusias išlaidas“, – pasakojo J. Balčiūnas.

„Projekto komandoje jau dirba medicinos, informacinių technologijų, neuroninių tinklų kūrimo, projektų koordinavimo, finansų valdymo ir planavimo specialistai. Mūsų kompanija taip pat ieško naujų talentų ir kviečia susisiekti neuroninių tinklų kūrimo specialistus bei ateityje kartu kurti pasaulinio lygio technologijas medicinoje. Tai pirmasis mūsų kompanijos bendradarbiavimas su MITA, bet jau aktyviai vertiname galimybes dalyvauti ir kitose priemonėse: „Inopatentas“ ir „MTEP rezultatų komercinimo ir tarptautiškumo skatinimo“, – apie bendradarbiavimo planus kalba Justinas Balčiūnas.

„Džiaugiamės, kad dirbtinio intelekto sprendimai pradedami vis plačiau taikyti įvairiose srityse, tarp jų ir medicinoje. Konkurso inovatorių idėjos yra išties labai įdomios ir neabejotinai projekto metu vystomi rezultatai bus naudingi visuomenei kovojant tiek su koronavirusu, tiek su širdies kraujagyslių ligomis“, – sako l.e.p. MITA direktorius Gintas Kimtys.

Šaltinis: Lietuvos inovacijų centras.

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location