Lapkričio 28 d.

Devynios valstybės institucijos vienija jėgas rizikų valdyme Fintech srityje

2019-03-18 15:15 Dalintis:

Pasauliniame Fintech inovacijų  žemėlapyje ryškiai matoma Lietuva tampa ir su tuo susijusių rizikų  valdymo kompetencijų centru. Finansų ministro Viliaus Šapokos iniciatyva devynios šalies institucijos suvienijo jėgas bendram tikslui – operatyviai numatyti galimas rizikas Fintech srityje ir efektyviai jas  suvaldyti. Šie ketinimai šiandien patvirtinti pasirašant tarpinstitucinį memorandumą.

Parašus ant memorandumo dėl bendradarbiavimo ir keitimosi informacija valdant rizikas finansinių  inovacijų ir finansinių technologijų srityje sudėjo finansų ministras Vilius Šapoka, vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas, Specialiųjų tyrimų tarnybos direktorius Žydrūnas Bartkus, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos direktorius Antoni Mikulskis, Lietuvos policijos generalinio komisaro  pavaduotojas Edvardas Šileris, Valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkė Edita Janušienė, Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos direktorius Raimondas Andrijauskas, VĮ „Indėlių ir investicijų draudimo“ direktorė Aurelija Mažintienė.

„Lietuva nuo pat pradžių skyrė pakankamai dėmesio atveriant naujas galimybes inovacijoms bei galimoms rizikoms suvaldyti. Dirbdami kartu daug nuveikėme ir pasiekėme, kad Lietuva taptų Fintech centru. Siekiame nuolat būti priekyje, todėl toliau telkiame jėgas, kad įveiktume ateities iššūkius. Institucijos operatyviai keisis informacija Lietuvoje ir užsienyje, prireikus –  veiksime nedelsiant, nuolat vertinsime teisės aktus ir esant būtinybei inicijuosime jų pakeitimus“, – sako finansų ministras Vilius Šapoka.

Memorandumą pasirašiusios institucijos bendradarbiaus tarpusavyje, įskaitant ir keitimąsi informacija apie su finansinių paslaugų teikimu, finansinėmis technologijomis susijusias neteisėtas veikas, pastebėtus riziką keliančius veiksnius, tendencijas, įvykusius incidentus ir priemones, kurių buvo imtasi rizikoms suvaldyti.

Institucijos pagal savo kompetenciją Lietuvos bankui reguliariai teiks apibendrintą informaciją, taip pat  identifikuotus teisinio reguliavimo trūkumus ar reguliavimo poreikį, siekiant sumažinti ar užkirsti kelią neigiamiems padariniams finansų sistemai. Jos taip pat planuoja bendradarbiauti plėtojant ar įsigyjant bendras reguliavimo ir priežiūros technologijų priemones (angl.  regulatory and supervisory technology, Regtech ir SupTech), įskaitant  kriptoturto sandorių atpažinimo srityje.

Memorandume numatyta, kad institucijos stiprins savo darbuotojų administracinius gebėjimus finansinių inovacijų ir finansinių technologijų galimų rizikų stebėsenos ir valdymo srityje, kels kompetenciją šioje srityje bei organizuos bendrus specializuotus mokymus finansinių inovacijų ir technologijų galimų rizikų stebėjimo ir valdymo srityse.

Lietuvos institucijas bendram rizikų valdymui Fintech srityje subūręs finansų ministras Vilius Šapoka yra ne kartą raginęs tiek ES šalių ministrus, tiek ES institucijų vadovus, kad būtina sukurti veiksmingą ES pinigų plovimo prevencijos sistemą.

 

Apie Fintech

Finansinių technologijų sektoriaus vystymas Lietuvoje numatytas Lietuvos Respublikos Seimo patvirtintoje šios Vyriausybės programoje ir Lietuvos banko veiklos strategijoje.  Lietuvos proveržį šioje srityje palankiai vertina tiek naujovėmis vis aktyviau besinaudojantys gyventojai, tiek šalies ir užsienio  žiniasklaida (įskaitant BBC, Forbes, Bloomberg), pristatanti Lietuvą  kaip pažangai ir inovacijoms atvirą Europos valstybę. Vyriausybės, Lietuvos banko ir kitų institucijų sutelktomis pastangomis pasiekti  rezultatai finansinių technologijų srityje laikomi vienais geriausių  pastarųjų metų viešosios politikos pavyzdžių. Tą pripažino ir Europos Komisija savo pažangos apie Lietuvą ataskaitoje.

Šaltinis: Finansų ministerija.

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location