Balandžio 20 d.

Biohakatone „Sveikatos kodas 2021“ triumfavo komanda, siekianti užtikrinti kokybišką senyvų žmonių reabilitaciją namuose

2021-09-30 11:35 Dalintis:

Praėjusį savaitgalį Lietuvoje ketvirtąjį kartą vyko biohakatonas. Jį organizavo Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA). VU Gyvybės mokslo centre darbas virė ir naktimis – 48 valandų maratono metu sprendimus sveikam senėjimui užtikrinti kūrė gyvybės mokslų, informacinių technologijų ir kitų sričių specialistai. Sekmadienį buvo paskelbtos geriausius sprendimus pristačiusios inovatorių komandos, kurioms įteikti piniginiai prizai.  

Atidarydama biohakatoną dalyvius sveikino Ekonomikos ir inovacijų viceministrė Eglė Markevičiūtė. Anot jos, sparčiai senėjanti visuomenė kelia naujus iššūkius ir kartu atveria naujas galimybes inovatoriams. 

MITA projekto „Gyvybės mokslų industrijos plėtros skatinimas“ vadovas Tomas Vitkauskas teigė tikintis, kad bemiegės naktys ir mentorių patarimai gali būti tai, kas jau šio renginio metu padės sukurti sprendimą, leidžiantį ne tik ilgiau, bet ir kokybiškiau gyventi. „Atsakymas į klausimą, kiek jau nugyvenome – pusę, trečdalį, o gal vos penktadalį savo kokybiško, aktyvaus gyvenimo – dabar inovatorių rankose“, – skelbdamas renginio startą sakė jis. 

Kuriant sprendimus varžėsi net 10 komandų. Kelios iš jų, taupydamos brangų laiką, netgi liko nakvoti Gyvybės mokslų centre. Inovatorius konsultavo visas būrys įvairių disciplinų ekspertų-mentorių, o idėjos pristatymo investuotojams mokymus vedė reklamos agentūros „BÜRO LT“ vadovas ir bendradarbystės erdvės „Talent Garden Lietuva“ rinkodaros vadovas Artūras Bulota. Jų dėka „žalios“ idėjos per dvi paras evoliucionavo į potencialą turinčius, komercinimui tinkamus sprendimus. 

Vertinimo komisijoje dalyvavo Biologinių duomenų analitikas Algimantas Kriščiūnas, „Koinvesticinio fondo“ investavimo projektų vadovas Paulius Užiela, startuolio „Ligence“ finansų direktorius Dovydas Matuliauskas ir MITA inovacijų konsultantas Kęstutis Andriulaitis.  

Pirmoji vieta skirta komandai „juDU“, pristačiusiai mobilią aplikaciją, kuri padeda užtikrinti namuose reabilitaciją atliekančio paciento priežiūrą. „Mums labai svarbu gauti iš paciento/kliento atgalinį ryšį ir matyti progresą. Nors idėja brendo ilgą laiką, nes būtent su šia problema susidūrėme savo darbe, biohakatonas „Sveikatos kodas 2021“ buvo pirmas mūsų jėgų išbandymas tokio pobūdžio renginyje. Tikėjome idėja, nemiegojome ir kovojome. Jau turime strateginį planą, kaip šią idėją įgyvendinti: pradėsime nuo verslo modelio sukūrimo ir idėjos patentavimo“, – sako komandos kapitonė, gydytoja ortodontė Dovilė Drungilaitė. Jos komandoje dirba kineziterapeutas, dantų technikė, verslo vadybininkė, IT specialistas ir chemikė. Gautą 2500 eurų piniginį prizą komanda ketina investuoti į projekto vystymą.

MITA patirtis padedant Lietuvos inovatoriams patvirtina, kad didelė dalis inovatyvių idėjų gimsta tiems, kuriems „skauda“ labiausiai. Taigi, nenuostabu, kad antroji vieta atiteko komandai „Demensijos sprendimai“. Vystyti gyvenimo kokybę sergančiajam ir slaugytojui palaikančią sistemą komandos kapitoną Tadą Gudėną paskatino asmeniniai motyvai – jis globoja Alzhaimeriu sergančią mamą. „Biohakatone pristačiau tik vieną iš idėjų, nors jų turiu daugybę. Prieš renginį buvusi miglota idėja visų dalyvių, mentorių ir mano komandos dėka dabar jau išgryninta“, – pasakoja inovatorius, siekiantis įkurti kompaniją, kuri rūpintųsi demensija sergančiųjų ir jų šeimų emocinio, socialinio ir fizinio gyvenimo kokybe. Jam atiteko 1500 eurų piniginis prizas, kuris taps pirmuoju indėliu sistemos prototipo kūrimui.

Trečiąja vieta komisija įvertino itin efektyviai biohakatono laiką išnaudojusią komandą „Molekulės gynybinės sistemos“. Dizainerė Julija Grauzdytė ir šiuo metu reklamos prodiuseriu dirbantis branduolinės energetikos fizikos specialistas Ernestas Kovalenko ankstyvai glaukomos diagnostikai skirtos programėlės EYELIGHT idėją sugalvojo ir išvystė vos per 24 valandas. Komanda apdovanota 1000 eurų piniginiu prizu.

Nors prizais apdovanotos trys komandos, dėmesio vertų idėjų buvo ir daugiau. Pavyzdžiui, integruota smegenų PET įrankio duomenų analizės sistema, kuri analizuoja vaizdus ir pateikia ankstyvą Alzheimerio ligos prognozę/ esamą diagnozę, arba reabilitacijai skirti marškinėliai, kurie supaprastina procesą ir leidžia gydytojui stebėti paciento progresą namuose. Naują savo idėją – sistemą Parkinsono liga sergančių pacientų nuolatinės būklės stebėjimui – pristatė gyvybės mokslų industrijos startuolio „Emplastrum“ įkūrėjas Aurimas Mazūras.  

Beje, dvi paras vykusio renginio metu dalyviai ne tik tobulino savo idėjas, bet ir klausė paskaitų sveiko senėjimo temomis. Jas dalyviams skaitė neuromokslininkė, Kembridžo universiteto dėstytoja Dr. Julija Krupčik, LSMU MA Geriatrijos klinikos vadovė prof. Vita Lesauskaitė  ir psichoneuroimunologas, sveikatos ir sveiko senėjimo ekspertas Erik Alexander Richter iš Nyderlandų. Jo pristatymą pranešimą „Healthy Aging: how to add Life to the Years“ dar galite peržiūrėti MITA Facebook paskyroje.   

Renginį organizavo projekto „Gyvybės mokslų industrijos plėtros skatinimas“ komanda. Tai iniciatyva, skatinanti gyvybės mokslų industrijos augimą Lietuvoje ir žinomumą tarptautiniu mastu. Ji apima visa spektrą MITA teikiamų paslaugų nuo konsultacijų dėl inovacijų paramos priemonių iki akceleravimo programų bei pagalbos pritraukiant investicijas.   

Šaltinis: Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location