Balandžio 25 d.

Apdovanoti tekstilės inovacijų lyderiai

2019-10-23 12:30 Dalintis:

Inovatyvūs audiniai, praturtinti kavos tirščiais, jūros dumbliais ar mėtomis, masažinis megztinis prisotintas vitaminais ir rankas šildančios odinės pirštinės bei kitos lietuvių gamintojų naujovės – pagrindinis aprangos ir tekstilės eksporto augimo variklis, tvirtino Lietuvos aprangos ir tekstilės pramonės lyderiai.

Šios mintys buvo išsakytos spalio 17-18 d. Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ vykusiame tarptautiniame aprangos ir tekstilės inovacijų renginyje ,,TechTEXTIL Summit“, kuris organizuotas didžiausioje Baltijos šalyse specializuotos aprangos ir tekstilės verslo parodoje „Baltic Fashion & Textile Vilnius“.

,,Inovatyvūs ar aukštą pridėtinę vertę turintys gaminiai yra pagrindinis aprangos ir tekstilės eksporto augimo variklis, kuris padės ne tik sujudinti pramonę, bet ir prisidės stiprinant Lietuvoje pagamintos produkcijos žinomumą“, - tikino LATIA direktorė Indra Grigonienė.

Pasak jos, būtent todėl, pasitelkus partnerius ir mokslininkus buvo įvertintos sėkmingiausios 2019-ųjų inovacijos. Šiemet sėkmingiausi inovatoriai įvertinti oficialiais apdovanojimais. Inovacijų komisiją sudarė: Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra direktorius Kęstutis Šetkus, Kauno technologijos universiteto profesoriai – dr. Rimvydas Milašius ir dr. Daiva Mikučionienė, Vilniaus kolegijos profesorė dr. Eugenija Strazdienė, Vilniaus dailės akademijos profesorė dr. Jolanta Talaikytė, LATIA generalinė direktorė Indra Grigonienė, Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademijos Profesinio tobulinimo instituto vadovė, Lietuvos demokratiškumo ugdymo kolegijos narė prof. dr. Giedrė Kvieskienė.

„Inovacijos tekstilės pramonėje yra būtinos siekiant sukurti konkurencingus ir išskirtinius gaminius užsienio rinkoms. Džiaugiamės, kad mūsų šalies įmonės orientuojasi į ateities tekstilės tendencijas: ekologiškumą, išmanias medžiagas, funkcionalumą“, – sako Kęstutis Šetkus, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) direktorius.

Geriausi 2019 metų funkcinės aprangos inovacijos apdovanojimai skirti UAB ,,Lygio”, kuriepristatė šildančias pirštines ir UAB ,,Garlita”, kuri parodoje pristatė masažinį, akupunktūros savybes prilygstantį megztinį prisotintą vitaminu E.

Geriausi 2019-ųjų techninės tekstilės inovacijos apdovanojimai skirti UAB ,,Audėjas” už tarptautinius apdovanojimus pelniusį baldų audinį „Floris“, pagamintą iš itališko, 100 proc. „Re.Verso“ regeneruotos vilnos mišinio ir UAB ,,Textilis” už pristatytą antibakterinę tekstilinę medžiagą, kurios paskirtis - naikinti mikroorganizmus, bakterijas, pelėsius arba slopinti jų augimą.

Geriausi 2019 metų tvarios mados inovacijos įvertinimai įteikti UAB ,,Utenos trikotažas”, kuris pristatė net penkias naujas medžiagas (ss kavos tirščių pluoštu; jūros dumbliais; mėtų pluoštu; sojos pluoštu ir ir mėtų pluoštu su elastane) ir UAB ,,Barker Texlite” už ekologišką, megzto gaminio išvaizdos pledą su sidabro apsauga.

Geriausi 2019-ųjų švarios gamybos inovacijos apdovanojimai įteikti UAB ,,Omniteksas”, už dvisluoksnę trikotažinę medžiagą išmegztą iš organinės vilnos ir perdirbto ,,Seaqual” poliesteris, kuris pagamintas iš vandenyne surinktų plastikinių butelių ir UAB ,,Neaustima” už kanapių pluošto medžiagas iš perdirbtų tekstilės atliekų.

Geriausia 2019 metų naujai įdiegtos technologijos inovacija skirta UAB ,,A grupė”, kuri pristatė keturis inovatyvius audinius (su regeneruotos medvilne; regeneruota vilna; šiauštą, gofruotą ir plisė audinį).

Perspektyviausia 2019 metų švarios gamybos inovacija įteikta AB ,,Linas” už specialią kolekciją, pagamintą naudojant liną ir perdirbtus verpalus.

Perspektyviausia 2019 metų pramoninei gamybai pritaikyta inovacija įteikta UAB ,,Pando MOTO”, kuri pristatė motociklininkų aprangą, naudojant inovatyvius audinius (,,ultra” aukšto molekulinio slėgio polietileną).

Perspektyviausia 2019 metų tvarios mados inovacija skirta ,,Trash and Culture” (idėjos autorius - Dmitrij Makovejev ), kurie pristato ,,lėtos” mados koncepciją.

Speciali publikos nominacija skirta ,,Mega Euro Group-Meg", kurie užsiima siuvimo priedų, skirtų drabužiams bei baldams didmenine prekyba.

Renginį ,,TechTEXTIL Summit“ organizavo Lietuvos demokratiškumo ugdymo kolegija, Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademija ir Vilniaus dizaino kolegija, rėmė Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra bei Ekonomikos ir inovacijų ministerija. ,,TechTEXTIL Summit“ metu vyko simuliaciniai turai, diskusijos bei kūrybinės dirbtuvės bei mokslo-technologijų ir menų sesija (STARTS), kurioje beveik 200 kūrybiškumo ugdytojų, startuolių ir mokslininkų ieškojo efektyviausių inovacijos plėtojimo metodikų.

Šiemet parodoje „Baltic Fashion & Textile Vilnius“ savo produkciją ir paslaugas pristato beveik 400 įmonių iš 21 pasaulio šalių. Pernai parodą aplankė beveik 10 tūkst. lankytojų, šiemet – tikimasi 20 proc. daugiau.

LATIA įsteigta 1991 m., siekiant jos nariams sudaryti kuo palankesnes sąlygas savarankiškai vystyti ir plėtoti savo veiklą. Šiuo metu asociacija vienija daugiau kaip 120 narių – tekstilės, namų tekstilės įmones, trikotažo, aprangos siuvimo, apdailos, odos ir kailių, avalynės įmones, prekybines įmones, prekiaujančias audiniais, drabužiais, aksesuarais, odos gaminiais, siuvimo ir tekstilės įrengimais, paslaugų įmones bei mokymo įstaigas.

Statistikos departamento duomenimis, lietuviškos kilmės prekių eksportas pirmąjį šių metų ketvirtį siekė 194,9 mln. eurų arba 7,6 proc. mažiau nei pernai tuo pat metu (202,4 mln. eurų). Lietuviškos kilmės prekių eksportas 2018-aisiais buvo 759,59 mln. eurų.

Šaltinis: Lietuvos mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra.

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location