Kovo 29 d.

98 proc. pasinaudojusių verslo pradžiai skirtomis paskolomis sėkmingai veikia ir po pirmųjų veiklos metų

2022-06-29 14:30 Dalintis:

Pradėti verslą ir jį plėtoti su paskola, ar be – pasirinkimas, dėl kurio neretai kyla klausimų. Naujokai versle dažnai nuogąstauja, kad imti paskolą gali būti pernelyg rizikinga, antra vertus, tai gali tapti tramplynu sėkmingo verslo link. Ar išties baimė skolintis turi pagrindo?

Itin vertingą finansinę pagalbą tokiais atvejais gali pasiūlyti nacionalinė plėtros įstaiga „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA), teikianti lengvatines paskolas fiziniams asmenims bei mažoms ir labai mažoms įmonėms. Šios paskolos teikiamos įgyvendinant priemonę „Verslumo skatinimo fondo 2014-2020, finansuojamo iš Europos socialinio fondo“.

Pasak INVEGOS Priemonių valdymo skyriaus projektų vadovės Svajos Stralkuvienės, lengvatinės paskolos atsirado dėl jauno verslo patiriamų problemų ir vieno didžiausių Lietuvos verslo aplinkos trūkumų – sudėtingo, nepakankamo smulkiojo verslo finansavimo, kuris apriboja pradedančiųjų galimybes.

„Turinčius ambicingų ketinimų pradėti savo verslą dažniausiai stabdo finansų įstaigų reikalavimai, pagal kuriuos paskolos suteikiamos rinkos sąlygomis arba su turto užstatu. Pradedančiam verslui sunku įgyvendinti šias sąlygas – tokie verslai paprastai dar neturi kredito istorijos arba įkeičiamo turto. Privačių finansuotojų požiūriu, šių projektų rizika yra aukšta“, – sako S. Stralkuvienė.

Ji priduria, kad valstybės suteikiamos paskolos turi ir kitą pusę – jos ne tik padeda įsibėgėti verslams, bet ir didina bendrą gyventojų užimtumą.

Pradedantiesiems – naujos galimybės ir labiau užtikrinta ateitis

Mažosios bendrijos „Gatto baldai“ vadovė Viktorija Lukauskaitė pasakoja, kad nestandartinių lietuviškų baldų gamybos ir prekybos verslo idėją jai pavyko įgyvendinti pasinaudojus būtent šia INVEGOS siūloma paskola.

Iš draugų išgirdusi apie šią paskolą labai nustebau. Ir anksčiau pagalvodavau apie galimybes pradėti savo verslą, tačiau žinojau, kad pradedantiesiems, kurie turi tik idėją, yra sudėtingiau pasiskolinti“, – pasakoja V. Lukauskaitė. „Suteikta INVEGOS paskola leido pradėti neturint nuosavo kapitalo, o įsivažiuoti pirmaisiais veiklos metais padėjo galimybė po paskolos suteikimo pasinaudoti palūkanų ir darbo užmokesčio kompensacijų priemonėmis. Susigrąžintas lėšas mes panaudojome kasdienėje veikloje ir plėtrai“, – sako V. Lukauskaitė.

Savo verslo idėją taip pat sėkmingai įgyvendino Rūta Bružaitė, „Džo“ veterinarijos klinikos Klaipėdoje vadovė.

„Baigusi mokslus dirbau veterinarijos klinikose ir vis pagalvodavau apie savo nuosavos klinikos atidarymą. Galiausiai atėjo tinkamas momentas – turėjau daugiau laiko, galimybių, o prie to prisidėjo ir valstybės teikiama lengvatinė paskola. Pavyko atidaryti centrą, kuriame teikiame gyvūnų gydymo ir profilaktikos paslaugas, taip pat įsigijome rentgeno aparatą. Šiandien čia be klinikos turime parduotuvę bei savitarnos kirpyklą“, – sako R. Bružaitė.

Lengvatines paskolas teikia tikslingai ir sėkmingai

Nuo priemonės įgyvendinimo pradžios iki 2022 m. balandžio 30 d., galimybe pasiekti užsibrėžtus verslo tikslus pasinaudojant priemone „Verslumo skatinimo fondas 2014-2020“ pavyko jau daugiau kaip 1400 verslų.

„Beveik visi, net 98 proc., šia finansine priemone pasinaudojusių verslų veikia ir praėjus pirmiesiems veiklos metams po paskolos suteikimo. Svarbu paminėti, kad lengvatine paskola sėkmingai naudojasi asmenys bei įmonės, susiduriantys su sunkumais darbo rinkoje ar organizuojant savo verslą. Tai – žmonės iki 29 metų, neįgalieji, vyresni negu 54 metų bedarbiai, moterys bei kuriantys taip vadinamas žaliąsias darbo vietas. Priklausantieji šioms grupėms sudarė 60 proc. pasinaudojusių finansine priemone verslo pradžiai“, – sako S. Stralkuvienė.

Priemonė „Verslumo skatinimo fondas 2014-2020“ paraiškos teikėjams suteikia galimybę palankiomis sąlygomis gauti paskolą iki 25 tūkst. eurų ne ilgesniam nei 10 metų laikotarpiui.

Visi atitinkantys smulkiojo ir vidutinio verslo subjekto reikalavimus ir norintys gauti paskolą, parengę verslo planą, turėtų kreiptis į savo savivaldybei priklausančią kredito uniją, kuri bendradarbiauja su INVEGA ir priima sprendimus dėl lengvatinių paskolų suteikimo bei išdavimo.

Jei paskolos gavėjui reikia pagalbos užpildant verslo planą, kredito unijos teikia nemokamas individualias konsultacijas apie tokių planų rengimą ir įgyvendinimą. Be to, jei paskolos gavėjui trūksta užstato, kredito unija gali kreiptis į INVEGĄ dėl individualios garantijos (iki 80 proc. išduodamos paskolos dydžio) suteikimo.

Paskolų sutartys su jų gavėjais pasirašomos iki 2023 metų rugsėjo 30 d.
Daugiau informacijos, kaip pasinaudoti šia priemone.

Šaltinis: INVEGA

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location